Jachtařky YCSOS na závodech v Turecku

09.06.2013 16:24

31.5.-2.6.2013 se jachtařky z YCSOS Veronika Živná (14) a Kateřina Živná (8) utkaly se skvělou flotilou 254 lodí z 19 zemí v prvním závodě Bodrum International Optimist Regatta (BIOR) v Turecku. Závodilo se ve hodně proměnlivém větru od 6 až do 22 uzlů, přičemž silnější poryvový vítr převažoval. Mezinárodní konkurence byla velmi silná, protože z většiny zúčastněných zemí přijeli jachtaři kvalifikovaní na letošní mistrovství světa nebo Evropy lodní třídy Optimist vč. favoritů třeba ze Singapuru, Nizozemska nebo Izraele. Závodilo se ve 3 skupinách, jejichž složení se po každém dnu měnilo. Na startech se tak scházelo až 85 závodníků najednou. Většina startů se povedla až na několikátý pokus s černou vlajkou, mnoho rozjížděk bylo v pokročilém průběhu zrušeno kvůli velkým změnám směru větru, takže nakonec ty, které byly do celkového hodnocení započítány, byly velmi regulérní. Byl to hlavně výborný trénink startů. Jezdilo se na tzv. IODA trati, což je jenokolová trapezoidní trať s dlouhým raumem, velmi dlouhým zaďákem se závětrnou bránou a dlouhou stoupačkou do cíle. Odjetí rozjížďky trvalo nejlepším závodníkům cca 45-60 minut. Odjelo se nakonec 7 z 10 plánovaných rozjížděk. Naše holky si vedly dobře, i když závodníci z přímořských klubů měli logicky navrch. Veronika obsadila slušné 115. místo (45%). Pro Kačku byl závod hlavně skvělou příležitostí ke sbírání zkušeností v silném větru. Držela se statečně i ve 22 uzlech (!), ale její zatím malé zkušenosti a fyzické síly stačily jen na 241. místo. I tak, vzhledem k tomu, že patřila k nejmlaším účastníkům regaty, je její výkon hodný ocenění. Organizátoři nám připravili skvělé podmínky nejen na vodě, ale i k zajištění celého našeho pobytu. Ubytování v nádherném pětihvězdičkovém rezortu all inclusive s celodenním stravováním, charter závodních lodí i možnost sdílení motorového člunu s tureckými kouči byly pro nás zcela zdarma, a tak perfektní tréniková příležitost ve společnosti špičkových závodníků nás nakonec stála jen náklady na dopravu a symbolické startovné 25 € na loď. Od našich tureckých přátel máme již pozvání na příští ročník BIOR.