O nás

Jachetní oddíl ve Štětí, nyní YachtClub Štětí, je členem Sportovních klubů (SK Štětí). V současné době má bezmála 80 členů a je tak jedním z největších organizačních jednotek SK. 

Zabývá se závodním okruhovým jachtingem mládeže a dospělých, pořádáním klubových závodů na Labi, soustředěním dětí v lodních třídách Optimist, ILCA a windsurfech Techno 293, iQFoil, 29er, 49er na vodách v ČR a zahraničí. 

 

Historie YachtClubu ve Štětí

 


Jachetní oddíl (nyní YachtClub Štětí) byl založen v roce 1972 v rámci veslařského oddílu nejprve v podobě sportovního kroužku a později jako Jachetní klub TJ Sepap Štětí. Domovskou vodou našeho klubu je řeka Labe. Do dnešních dnů prošlo naším klubem více než 270 členů z řad mládeže i dospělých. Někteří už nejsou mezi námi, ale rádi na ně vzpomínáme: pan František Müller nebo pan Ladislav Novák.

V prvních létech existence klubu nebylo jednoduché uspokojit nároky na uskladnění prvních sportovních lodí, postupem času se ale podařilo vybudovat důstojné sportovní zázemí s možností pořádání jachtařských závodů na Labi. Tyto závody byly velice populární zvláště mezi mládeží. Postupem času členové klubu vybudovali kvalitní halu na uložení lodí, dílnu pro nutné opravy a sportovní zázemí.

Od prvních let své existence se klub zaměřil především na mládež. První dřevěné lodě (Optimist a Cadet) stavěli pro své děti rodiče. Největší úspěchy naše mládež slavila v lodní třídě Cadet, ve které jsme vychovali řadu výborných závodníků, kteří získali řadu medailí z Mistrovství ČSFR a ČR a také se opakovaně účastnili mistrovství světa lodní třídy Cadet v létech 1984, 1990, 1992 a 1993. Někteří z těchto závodníků se později prosadili i v lodních třídách pro dospělé: 420 (mistři ČSFR 1991 a 1992) a  Fireball (několikrát účast mistrovství Evropy). Významných úspěchů jsme dosáhli také v lodní třídě Flying Dutchman (opakovaně titul mistrů České Republiky). Právě v této lodní třídě se i nadále pyšníme silnou flotilou.

V roce 2002 nás drtivě zasáhly povodně, které zničily většinu lodí a materiálu a také kompletně odnesly naši starou klubovnu. Zůstal jen hangár, který byl v koruně posunut o 0,5m. V roce 2004 jsme postavili klubovnu novou, kterou však v roce 2006 zasáhly povodně znovu. Tato klubovna ale již vydržela a užíváme ji dodnes. Ze ztráty lodí jsme se ale vzpamatovávali dlouho a těžko. Teprve v posledních letech se naši členové opět v rostoucí míře účastní okruhových závodů plachetnic (zatím v lodních třídách Flying Dutchman a Optimist, plánujeme rozšíření o lodní třídy laser a 29er). Jak jsme zmínili výše, velmi potěšující je skutečnost, že se do našeho klubu po mnoha létech nyní opět vrátil mládežnický jachting a tak se o naši budoucnost již nebojíme. 

Na skvělé sportovní úspěchy klubu nyní po dlouhé pauze navazuje, při příležitosti 40 výročí klubu (v roce 2012) založené, družstvo dětí a mládeže, které závodí na moderních lodích třídy Optimist. Právě toto družstvo dává klubu naději na pokračování jachtařské závodní tradice ve Štětí. 

 

 

 

Vyhledávání

© 2008-2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode