Veronika na vlámském Nieuwpoortweek 2012 - den druhý

01.07.2012 22:50

Máme tady v Nieuwpoortu za sebou opravdu perný druhý den. Vítr 20+ uzlů, třímetrové vlny a extrémně silný proud 6+ uzlů, podmínky, jaké jsme s optimistem zažili jen jednou, vloni v Oostende na Belgian Open. V těchto drsných podmínkách, kde bylo těžké plout i s motorovým člunem, se odjela jen jedna z plánovaných tří rozjížděk. Veronice trvalo dojet do cíle celých 110 minut. Ve vlnách a proudu se jí podařil první start, který byl ale zrušen všeobecným odvoláním, druhý start na černou vlajku jí ale již vůbec nevyšel. Osudovou chybu udělala na první stoupačce když přejela na špatné křídlo, ze kterého ji silný proud nemilosrdně tlačil od návětrné bóje. Na bóji najížděla proti větru, vlnám a proudu čtyřikrát. Bojovala statečně a vyčerpaná nakonec projela celou trať a dojela až do cíle, avšak díky skvělému výkonu nejlepšího Belgičana Miela Verstraete, vedoucího závodníka v průběžném pořadí, nestihla cílový limit za první lodí a získala tak DNF. Z 92 zúčastněných lodí dojelo v časovém limitu do cíle jen 32, zbylých 60 lodí bylo hodnoceno DNC, DNS, BFD nebo DNF. Podmínky byly tak vyčerpávající, že po této jediné rozjížďce komise poslala závodníky na břeh. Pro většinu dětí bylo toto rozhodnutí vymodleným vysvobozením. Pro Veroniku to byla tvrdá a cenná lekce. Po třech rozjížďkách spadla o 15 míst na 43., stále ještě postupové, místo (pro postup do zlaté finálové skupiny). Příčiny dnešního neúspěchu jsme zevrubně rozebrali společně s trenéry a ostatními závodníky z GO SAILING European Teamu. Kvalifikační rozjížďky budou pokračovat zítra. Jsme napjatí, zda budou podmínky přívětivější.