Zápis z tréninku SOS dne 24.4.2012, loděnice YachtClub Štětí, Štětí

02.05.2012 02:29

Ahoj holky a kluci,

poslední dubnové úterý se navždy zapíše do historie našeho oddílu. Poprvé jsme vypluli na našich plachetničkách na Labe před loděnicí ve Štětí. Pro většinu z Vás to bylo vůbec první vyplutí na plachetnici v životě. O to více nám všem bylo líto, že náš kamarád Péťa se na nás mohl jen koukat v pyžamu přes řeku, protože byl nemocný. Ostrojili jsme si tři lodě, což nám zabralo skoro polovinu času vyhrazeného pro trénink. Musíme se to naučit rychleji, abychom napříště mohli více času trávit na vodě než na břehu. Na vodu jste vyplouvali povětšinou trošku vyjukaní, ale velmi brzy jste se osmělili a začali dělat na lodičkách své první pokusy o plutí na větrný pohon. Vítr byl k nám napoprvé milosrdný a nesnažil se Vás vylekat. Pro mne bylo příjemným zjištěním, že i ve velmi slabém větru jde plout proti proudu Labe, protože právě z proudu jsem měl největší strach. Velmi mne potěšilo, že jste se těšili až budete moci vystřídat své kamarády v plachetnicích a že se Vám nakonec vůbec nechtělo na břeh. Hned na tomto prvním mokrém tréninku jsem tak pochopil, že na lodičkách se nebudeme moci střídat, ale že se musíme pokusit rychle opatřit dostatek provozuschopných plachetnic tak, abyste mohli plachtit všichni najednou. Napoprvé jste byli na vodě jedním slovem úžasní. Dostal jsem opravdu velkou chuť Vás naučit umění plachtění. Po tréninku jsme s výborem našeho yachtclubu projednali pořízení nových lodí pro naše družstvo. Výbor našemu družstvu projevil velkou důvěru a vyjádřil obrovskou podporu schválením nákupu tří nových plachetnic Optimist. Moc za to všem děkujeme!

Co jsme si zopakovali:

- ostrojení lodi Optimist (v tom máte ještě velké rezervy, ale budeme to dělat při každém tréninku, a tak věřím, že zanedlouho budeme schopní vyplout po méně než 15-minutové přípravě)

Co jsme se naučili:

- co je to pravobok a levobok lodi a co to znamená plachta na pravoboku a plachta na levoboku, co je to návětrná a co závětrná strana lodi, resp. plachty, a co to znamená vyostřit proti větru a odpadnout po větru

- naučili jste se při jakém pohybu kormidlem Vaše loď zahýbá doprava a doleva

- naučili jste se základní posez v plachetnici a způsob, jak držet v rukách otěž a pínu

Co jsme si ověřili:

- ve slabém větru dokážete plout nejen po proudu řeky, ale i proti jejímu proudu

- na Labi před loděnicí máme dostatek prostoru pro pravidelné trénování

- máme pro naše družstvo opravdu velkou podporu klubu

Na čem jste / jsme se domluvili:

- k dalšímu tréninku se sejdeme na našem prvním výjezdním soustředění v Lipně nad Vltavou ve dnech 28.4.-1.5.2012, další trénink ve Štětí bude potom až v úterý 15.5.2012 v 15:45 (!) v naší loděnici ve Štětí. Hned po příchodu se převlékněte do jachtařského oblečení, ve kterém půjdete na vodu.

- na trénink si přinesete s sebou sešit / blok na poznámky a psací a kreslicí potřeby, kus lana na uzlování (zopakujte si doma uzle, které jsme se už naučili, zopakujeme si je na tréninku a také se naučíme nějaké další), záchrannou vestu a jachtařské oblečení, ručník, kompletní sadu náhradního oblečení (tedy vše, co byste potřebovali na převléknutí v případě, že byste se vykoupali v Labi) - pokud to počasí dovolí, určitě vyplujeme. Při tréninku se tentokrát zaměřím na Ty z Vás, kdo s námi, z jakéhokoliv důvodu, nemohli jet na soustředění.

- dospěláci nám vymyslí a postaví stojan nebo věšák na uskladnění kulatin s navázanými plachtami, abychom pokaždé nemuseli plachty na začátku tréninku navazovat a po tréninku zas balit. Také musíme vymyslet a postavit nástavbu na přívěsný vozík k hromadné přepravě 8 (slovy osmi) lodí na výjezdní akce mimo naši loděnici.

- je potřeba v loděnici udržovat provozní zásobu benzínu a oleje do motorového člunu, abychom se o tyto nepostradatelné věci nemuseli starat v rámci tréninků

- ve dnech 27.4.-1.5.2012 spolu pojedeme na naše vůbec první výjezdní soustředění do Lipna nad Vltavou. Tento zápis z tréninku píši až po návratu z úspěšného Lipenského soustředění, o kterém poreferuji ve zvláštním příspěvku.

Co plánujeme:

- pokud to počasí dovolí, budeme spolu nyní co nejvíce času trávit praktickým tréninkem na vodě

- na začátku srpna t.r. uspořádáme několikadenní soustředění našeho SOS v Igrane v Chorvatsku. Podařilo se mi zajistit velmi levné bydlení a potřebné zázemí za pouhých 10,-EUR na osobu a den. Jadran má výhodu teplého počasí i teplé vody. Dá se tu v létě jezdit v jen minimálním oblečení v nádherném prostředí. Napište mi, kdo a v jakém počtu osob byste se chtěli pobytu v Chorvatsku zúčastnit. V tabulce soustředění na našich stránkách najdete průběžně aktualizované informace, kdo se na které soustředění chystá, podle toho, co je mi aktuálně známo.

V úterý 15. května 2012 na viděnou!

Boris, trenér

+420 603 740 167, zivny@neurocentrum.cz

Zpět

Vyhledávání

© 2008-2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode